Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Když se v roce 2003 objevili v pelotonu agilní brněnské stáje Redblack mladí (a neklidní) ANIMÉ, bylo celkem logické, že je žánrová publicitiska napasovala do tehdy velmi progresivně se rozvíjející škatulky doom rocku, kam spadala celá řada původně čistě metalových moravských těles. Viděno z perspektivy "tak jde čas" samozřejmě Kučerovského band splýval spíše s jinou dobovou vlnou - oživeným zájmem o kytarovky a poměrně silnou skupinou sympatizantů, kteří se úspěšně etablovali i na domácí scéně (ne náhodou ANIMÉ koncertovali např. s tábority SUNSHINE).
K celosvětovému trendu náladových indie kytarovek stále silněji inklinovaly i další (výborné) desky, které nijak nepopřely emotivní kořeny hudby ANIMÉ a jejich zájem o co nejčistší a nejautentičtější sound blízký živému projevu kapely. "Dead Trams" znamenají návrat po pěti letech, které Jiří Kučerovský trávil jako doprovodný kytarista "vy-víte-koho" a žánr kytarovek pobytem na výsluní alternativních a částečně i manistreamových médií.
Z tohoto pohledu je vlastně dobře, že se Kučerovský vrací se svou nejintrovertnější deskou. Jak už před lety naznačil v rozhovoru s Dalasem - jde mu o pročištěnější kytarový rukopis a syrovější zvuk. K téhle metě mají "Dead Trams" v diskografii nejblíže, Působí rozhodně nejúspornějším a místy i nejméně přístupným dojmem. Je to deska ponořená do světa bludných nočních spojů, bloumání v dohasínajících ulicích města a přehrabování se v ozvěnách dne. Kučerovský nechává své riffy mátožně třepotat za sklem jako můry, místy horečnatě vynořovat z temnot jako echa zkreslená tmou a dálkou. Proti nim ale stojí neuroticky tepající rytmika, tradičně zjitřený Jirkův vokál i láska ke zvukomalbě.
Pokud si odmyslíme některé akustické předěly (autisticky zacyklený "Radosta", psychotropní zaříkávání "Psylocibe T3", dárek pro tramvajové mykology a psychedeliky), které dotvářejí fantaskní atmosféru paralelního světa noci, pak na "Dead Trams" nalezneme hned několik položek inklinujících spíše k experimentální kytarové alchymii než k vyhraněnému písničkářství. Sem spadá třeba horečnatě tepající titulní song, malátná a post-rockově repetivní skladba"Lomo" nebo do zadumaně psychedelických retro aranží zahalená "Statues". Nemohu říct, že by mi právě tahle mimoběžná cesta přišla jako ta nejlepší, po které kdy ANIMÉ kráčeli. I když tu jasně cítím záměrné podřízení kompozic atmosféře alba, nepatrně se mi z nich vytrácí osobitá (a někdy možná až přepálená) naléhavost starých desek.
Naštěstí i "Dead Trams" obsahuje skladby, které uspokojí nerudného starce, který za jízdy trousí rozlobená slova do své igelitky. Eklipticky posmutnělá hymna "Red Sun" je první (vlastně druhá) na ráně a její magie je okamžitá, navíc sousedí s roztomilou skladbou "Trains", která docela věrohodně odkazuje k americkému indie trendu návratů k folkové / countryové tradici, jež si s rytmem pražců rozumí nejlépe. Sympatickou připomínkou sousedství světa ANIMÉ a metalu je "Human Torch", kterou na albu najdete hned ve dvou verzích - denní a noční (roztomilá narážka na MP, děkujeme). Osobně preferuji verzi Day, která štkající melodickou kytarou připomene báječné anathemovské časy "Alternative 4" a "Judgement". A nejlepší nakonec. Pro mne jednoznačně malý akustický klenot o ranním (potažmo životním) odcizení a zvětrání intenzivního vztahu "Chemicals". Okouzlující, zpěvný a chytrý kousek, který pro mě vystihuje to nejlepší z ANIMÉv necelých čtyřech minutách.
"Dead Trams" je na jednu stranu bez debat nejzralejší Kučerovského deska, která dává ANIMÉ ještě osobitější / osobnější obrysy. Na druhou stranu už mi tu trochu chybí (jistě naivní) okouzlení starách desek. Je celkem v módě končit povzdechnutím, že kdyby česká rádia hrála místo "vy-víte-koho" ANIMÉ, byl by to ráj na zemi... viděnou bez růžových brýlí - pro hlavní proud budou ANIMÉ vždy příliš okrajoví a na alternativních vlnách se zase budou potýkat s tím, že zahraniční konkurence je početná a vražedně silná. Nezbývá tudíž než Jirkovi a spol. přát, aby se jim v těch jejich malých nočních tramvajích pohodlně jezdilo pološerem české scény.
Predosle albumy som nepocul, ale viac ma bavili tie pesnicky, ktore su vraj nie typicke pre tuto kapelu. Mozno, by som si na to zasiel aj nazivo.
Naj. skladba: Lomo
Instrumentální projekt frontmana ELDER Nicka DiSalvo je asi přesně takový, jaký bychom od něj čekali. Tedy plný psychedelie a progresivní rockové klasiky, obsahuje ale i plnější stonerrockovou složku. Příjemné album bez překvapení.
Progresivní metalcore, který nese všechna stylová klišé, ale rozhodně mu nechybí švih a tempo. A vlastně je to i pestré, od death razance přes deathcore až po djent a melodické vyhrávky. Výsledek je sice takové načančané nic, ale za poslech stojí.
Irové pokračují ve své vizi neotřele pojatého a math rockem ušpiněného post rocku, jako by se stále snažili vyrovnat debutu, kterým se blýskli již v roce 2009. Opět chybí asi jen špetka, aby to bylo na potlesk.
Tento projekt táhne především charakteristický vokál Donovana Melero z HAIL THE SUN, což ve spojení se Sergio Medinou z ROYAL CODA znamená ono emotivně bolavé ukřičené post hardcore inferno, které odkazuje k domovským skupinám obou zmíněných hudebníků.
Rakouská brutální parta si za tematickou oblast své tvorby vybrala sériové vrahy. Je tedy asi logické, že těžiště i jejich třetího alba je deathgrindový nářez. A je to slušná porce třeba pro příznivce belgických ABORTED.
Klasický "Rogga" Johansson a jeho user-friendly death metal. Letos sice nemá oslnivou formu (viz slabší PAGANIZER), ale stále je to se ctí. Minulá deska byla lepší, ale i tady si skalní fanoušek najde to své. Hned po prvním poslechu vidíte všechny karty.
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.